Zvolte si typ nemovitosti

Jsme členy:

Daně – a jak na ně

Daně – a jak na ně

Při prodeji, či koupi nemovitosti se můžete setkat celkem se čtyřmi druhy daní.
1. Daň z převodu nemovitých věcí
2. Daň z příjmu
3. Daň z nemovitých věcí
4.  DPH
 

Podle schválené novely zákonného opatření o dani z nabytí nemovitých platné do 1.11.2016 je poplatníkem daně vždy nabyvatel (kupující). Zároveň se touto úpravou
odstraňuje institut ručení. Částka ve výši 4% z ceny nemovitosti zůstává v platnosti beze změny. Pro výpočet daně slouží jednak cena uvedená v kupní smlouvě a dále
porovnávací hodnota. Ta se určí buď jako 75% odhadní (zjištěné) ceny (pokud byl
zpracován odhad pro daňové účely) nebo 75%  tzv. směrné hodnoty, kterou stanoví
finanční úřad na základě doložených údajů o nemovitosti. Daň se platí vždy z částkyvyšší.

Některých prodávajících se týká i daň z příjmu. Tato daň se platí v případě, že nemovitost prodáváte dříve, než po pěti letech vlastnictví a pokud je prodejní cena vyšší, než nabývací. Daň se platí z rozdílu mezi cenou, kdy jste nemovitost nabyli a prodejní cenou popsanou výše. Nicméně tato problematika je velmi široká a je spousta výjimek pro osvobození od této daně.
 
Daň z nemovitých věcí se týká kupujících. Ti jsou povinni přihlásit se k placení této daně na příslušném finančním úřadu do konce ledna následujícího roku. Pokud jdete na úřad včas, úředníci jsou většinou ochotni Vám s vyplněním přiznání pomoci, případně ho za Vás vyplnit. Daň se platí jedenkrát ročně a je splatná do konce května. FÚ posílá složenku. Prodávající by měli na finančním úřadu nahlásit, že nemovitost prodali a že jim tudíž zaniká daňová povinnost. Naši makléři vždy počátkem ledna upozorňují klienty, kterých se tato povinnost týká. Nemusíte mít proto obavy, že zapomenete.
 
DPH se týká zejména podnikatelů, kteří prodávají nemovitosti v rámci svého podnikání. Od ledna roku 2016 toto platí zejména při prodeji stavebních pozemků. Je dobré informovat se u inzerentů, zda je cena uvedena již s DPH nebo bez, aby kupující nebyl nakonec nepříjemně překvapen.
 
Vzhledem k tomu že makléři Etapa reality spolupracují s renomovanými právníky, vždy pro Vás zjistíme všechny informace, které se týkají právě Vašeho konkrétního případu. Pomáháme s vyplněním a podáním daňového přiznání, tak aby vše bylo k Vaší plné spokojenosti.
Zpět na Poradna